رگولاتور ولتاژ چیست و ظاهر رگولاتورها چگونه است

رگولاتور ولتاژ چیست ؟

 

قطعاتی که وظیفه آنها ثابت نگه داشتن سطح ولتاژ روی یک مقدار خاص است رگولاتور نام دارند ، در بیشتر مدارات الکترونیکی نیاز به یک ولتاژ ثابت و بدون تغییر برای تغذیه مدارات داریم که به طور مثال اگر ولتاژ منبع از 10 ولت به 11 ولت تغییر پیدا کرد خروجی ما ثابت باشد و هیچ گونه تغییری نداشته باشد اینجاست که میتوانیم از یک رگولاتور ولتاژ استفاده کنیم .

 

انواع رگولاتورهای ولتاژ !

 

رگولاتور ها با ولتاژ های مختلفی در بازار موجوداند که ولتاژ کاری آنها از طریق شماره روی بدنه آنها قابل تشخیص می باشد ، به صورتی که دو رقم اول اکثر رگولاتور های معروف با 78 شروع می شود و دو رقم بعدی ولتاژ خروجی رگولاتور می باشد مثلا اگر نام رگولاتور 7805 باشد رگولاتور از نوع 5 ولتی است و با اعمال ولتاژ 5 تا 10 ولت به ورودی آن در خروجی همان ولتاژ 5 ولت ثابت شده را خواهیم داشت ، توجه داشته باشید که در حال حاظر قطعات قلابی و فیک زیادی در بازار موجود هستند و حتما از جای معتبر رگولاتور های خود را خریداری کنید زیرا رگولاتورهای فیک جریان خروجی بسیار ضعیفی دارند .

 

مدار کاربا رگولاتور
در تصویر فوق مدار کار با رگولاتورها را می توانید مشاهده بفرمایید

 

رگولاتور قطعه ای است برای تثبیت ولتاژ – طبق عکس بالا اگر به ورودی رگولاتور 7803 ولتاژ 4 یا 5 یا 10 یا 15 ولت اعمال کنیم در هر صورت در خروجی ولتاژ 3 ولت ثابت شده را داریم .

 

مدار شماتیک رگولاتور
نمای ظاهری – پایه ها و مدار علمی یک نمونه رگولاتور 5 ولتی را در تصویر فوق میتوانید مشاهده نمایید ؛ رگولاتور قطعه ای است که ولتاژ خروجی را بصورت ثابت و کاهش یافته به شما تحویل میدهد ، ورودی این مدار 8 الی 18 ولت و خروجی 5 ولت ثابت میباشد .
نکته مهمی که در کار با رگولاتور های اماده سه پایه باید مد نظر داشته باشید این است که حتما از قطعات اصلی استفاده کنید تا جریان خروجی ضعیف نشود و همچنین ورودی قطعه باید حداقل دو ولت از ولتاژ کاری رگولاتور بیشتر باشد مثلا اگر رگولاتور شما سه ولتی است حداقل باید 5 ولت به آن اعمال نمایید .

TELEGRAM CHANNEL : @ELECZ
INSTAGRAM : @LEZATE_ELECTRONIC
WEBSITE : ELEKTROKITS.IR

کلمات کلید و مرتبط به مطلب : انواع و اقسام و کار با رگولاتور های ولتاژ ، چگونه با رگولاتورها کار کنیم شماره روی بدنه رگولاتور ها چند است ؛ مدار شماتیک رگولاتور ؛ پایه ها و کاتالوگ و سه پایه قطعه 7805 رگولاتور و قطعه 7809 و 7819 و 7803 چگونه است ؛ ولتاژ به کدام پایه رگولاتور باید اعمال شود ؛ کیت ثابت کننده ولتاژ آیسی برای ثابت نگه داشتن ولتاژ چند است ؛ چگونه با استفاده از قطعات الکترونیکی و مقاومت و ایسی ولتاژ را ثابت نگه داریم .

 


 

‏4 دیدگاه در نوشته‌ی “رگولاتور ولتاژ چیست و ظاهر رگولاتورها چگونه است

 1. جلال باجلان

  آقا سلام من ۲۲ساله تعمیرکارم تو شرکت های مختلف رشته اصلی من الکتروتکنیکه تازه اومدم تو کاربرد الکترونیک دم همتون گرم خدا کنه دست به خاکستر میزنید جواهر بشه داداش ما که خیلی چیزها یاد گرفتیم سر همگی سلامت عاقبت خودتون و خانواده ختم به خیر

  پاسخ : سلامت باشید دوست عزیز ارزوی موفقیت برای شما داریم

 2. آرش

  بسیار عالی
  سایتی ندیدم که راجب ماسفتها یا همون رگلاتورها توضیح داده باشه

 3. فرشاد

  مطلب خوبی بود ولی کاش مثال کاربرد در دستگاه و برد و نحوه شناسایی تعویض و لحیم کاری و … را هم می گفتید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *