موتور چپ گرد راستگرد DC

یک ایده جالب و کاربردی برای ساخت مدار چپ گرد راست گرد بسیار ساده و کاربردی که در خیلی جاها میتواند از این مدار ساده استفاده کنید ؛ بعضی ها برای کنترل چپ گرد و راست گرد موتورها مدارات پیچیده ای طراحی می کنند و از آیسی ها حتی استفاده می کنند ، در حالی که با یک کلید سه حالته شش پایه می شود براحتی این مدار ساده را پیاده سازی کرد . 

 

چپگرد راست گرد

به مدار زیر دقت کنید ، ورودی ولتاژ مستقیم دی سی به دو پایه وسط کلید اعمال شده است ، زمانی که کلید را در حالت وسط قرار دهیم عملا ولتاژ به موتور اعمال نمیشود و موتور خاموش است و زمانی که به سمت راست کلید را هدایت کنیم ، به طور فرضی اتصال به صورت + و – صحیح و گردش در جهت عقربه های ساعت اعمال می شود و زمانی که کلید به جهت مخالف قرار بگیرد پلاریته های + و – جایشان عوض می شود و عملا موتور برعکس حالت قبل خواهد چرخید . 

مدار چپگرد راستگرد

این بود مدار ساده ما و امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید ، این کلید در بازار به کلید چپگرد راستگرد معروف است و دارای شش پایه در زیر می باشد ، و مدلهای مختلفی دارد ؛ همچنین این مدار فقط برای ولتاژ دی سی و مستقیم کاربرد دارد و برای موتورهای جریان متناوب پاسخگو نخواهد بود .

 


برای یادگیری الکترونیک از صفر میتوانید پکیج آموزشی ما را تهیه کنید ؛ لینک توضیحات و دانلود پکیج ما در بالای سایت سمت راست بصورت بنر موجود است .

 در شبکه های اجتماعی ما را با نام lezate_electronic دنبال کنید

 

 


 

‏2 دیدگاه در نوشته‌ی “موتور چپ گرد راستگرد DC

  1. محسن دانه کلایی

    سلام عرض ادب ایا بااستفاده از کلید سه حالته که سه پایه باشه امکانش هست که جهت موتور دی سی چپ و راست کرد؟
    سلم با کلید سه حالته امکان پذیر نیست متاسفانه مگر اینکه یک مدار مخصوص هم کنارش داشته باشید و کلید به مدار متصل باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *