ساخت فرستنده صدا روی رادیو

آیا تا بحال با فرستنده های صدا آشناییت داشته اید ؟ فرستنده ها مداراتی هستند که سیگنال ها را از طریق هوا منتقل میکنند ، حال میتواند فرستنده صوتی باشد یا تصویری یا آنالوگ یا دیجیتال ، هر فرستنده ای نیاز به یک مدار گیرنده نیز دارد تا بتواند همان سیگنال ارسالی را دریافت و تقویت کند و در خروجی به نمایش بگذارد .

 

در این پست قصد داریم شما را با یکی از ساده ترین و عملی ترین مدارات فرستنده صوتی آشنا کنیم ، این مدار صدای محیط را توسط یک میکروفن خازنی دریافت می کند و پس از یک مرحله تقویت جزئی آنرا روی موج رادیو اف ام ارسال می نماید ، برای این که بتوانید صدای ارسالی را دریافت کنید نیاز به یک رادیوی موج اف ام دارید ، موج رادیو را آنقدر تغییر دهید تا بالاخره سیگنال را دریافت کنید .

 

مدار فرستنده را مشاهده میکنید

مدار شماتیک فرستنده را در بالا مشاهده میکنید

قطعات مدار چیست ؟

 

برویم سراغ قطعات بکار رفته در مدار ، سیم پیج این مدار را میتوانید از نوع آماده یکدهم میکروهانری قرار دهید و یا اینکه مطابق تصویر یک سیم پیچ کوچک خودتان با سیم 4 دهم میلیمتر بسازید ، مقاومت و خازنهای مدار نیز کاملا واضح و مشخص هستند ، فقط دو عدد خازن 47 و 6.8 در تصویر موجود است که احتمالا پیکو فارادی هستند و در تصویر به اشتباه نانوفاراد درج شده است ، ترانزیستور بکار رفته نیز بسیار معروف است و در بازار یافت می شود ؛ برای تغذیه این مدار از دو عدد باطری قلمی یا یک باطری موبایل میتوانید استفاده کنید ، باطری سکه ای سه ولتی هم میتواند کارساز باشد اما دوام کمی دارد .

 

برد این فرستنده چقدر است ؟

 

همانطور که گفتیم این مدار ساده ترین نوع فرستنده است و نباید انتظار برد بالا را از آن داشت اما اگر از قطعات مرغوب استفاده کنید و آنتن مارکنی قرار دهید تا 50 متر برد را میتواند داشته باشد با بهترین کیفیت صدا و حساسیت بسیار بالا .

 


امیدواریم از این مطلب راضی بوده باشید 

 

این مطلب برگرفته از پکیج آموزشی ما بود ، برای دانلود کل پکیج آموزشی ما از سمت راست سایت بر روی بنر پکیج کلیک نمایید و الکترونیک و تعمیرات را از سطح صفر یاد بگیرید . . .

 

در شبکه های اجتماعی ما را با آدرس LEZATE_ELECTRONIC دنبال کنید

 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *