ساخت فرستنده صدا روی رادیو

آیا تا بحال با فرستنده های صدا آشناییت داشته اید ؟ فرستنده ها مداراتی هستند که سیگنال ها را از طریق هوا منتقل میکنند ، حال میتواند فرستنده صوتی باشد یا تصویری یا آنالوگ یا دیجیتال ، هر فرستنده ای نیاز به یک مدار گیرنده نیز دارد تا بتواند همان سیگنال ارسالی را دریافت و تقویت کند و در خروجی به نمایش بگذارد .

 

در این پست قصد داریم شما را با یکی از ساده ترین و عملی ترین مدارات فرستنده صوتی آشنا کنیم ، این مدار صدای محیط را توسط یک میکروفن خازنی دریافت می کند و پس از یک مرحله تقویت جزئی آنرا روی موج رادیو اف ام ارسال می نماید ، برای این که بتوانید صدای ارسالی را دریافت کنید نیاز به یک رادیوی موج اف ام دارید ، موج رادیو را آنقدر تغییر دهید تا بالاخره سیگنال را دریافت کنید .

 

مدار فرستنده را مشاهده میکنید

مدار شماتیک فرستنده را در بالا مشاهده میکنید

قطعات مدار چیست ؟

 

برویم سراغ قطعات بکار رفته در مدار ، سیم پیج این مدار را میتوانید از نوع آماده یکدهم میکروهانری قرار دهید و یا اینکه مطابق تصویر یک سیم پیچ کوچک خودتان با سیم 4 دهم میلیمتر بسازید ، مقاومت و خازنهای مدار نیز کاملا واضح و مشخص هستند ، فقط دو عدد خازن 47 و 6.8 در تصویر موجود است که احتمالا پیکو فارادی هستند و در تصویر به اشتباه نانوفاراد درج شده است ، ترانزیستور بکار رفته نیز بسیار معروف است و در بازار یافت می شود ؛ برای تغذیه این مدار از دو عدد باطری قلمی یا یک باطری موبایل میتوانید استفاده کنید ، باطری سکه ای سه ولتی هم میتواند کارساز باشد اما دوام کمی دارد .

 

برد این فرستنده چقدر است ؟

 

همانطور که گفتیم این مدار ساده ترین نوع فرستنده است و نباید انتظار برد بالا را از آن داشت اما اگر از قطعات مرغوب استفاده کنید و آنتن مارکنی قرار دهید تا 50 متر برد را میتواند داشته باشد با بهترین کیفیت صدا و حساسیت بسیار بالا .

 


امیدواریم از این مطلب راضی بوده باشید 

 

این مطلب برگرفته از پکیج آموزشی ما بود ، برای دانلود کل پکیج آموزشی ما از سمت راست سایت بر روی بنر پکیج کلیک نمایید و الکترونیک و تعمیرات را از سطح صفر یاد بگیرید . . .

 

در شبکه های اجتماعی ما را با آدرس LEZATE_ELECTRONIC دنبال کنید

 


 

یک دیدگاه در نوشته‌ی “ساخت فرستنده صدا روی رادیو

  1. جواد

    سلام من ی رادیو قدیمی دوموج پارس دارم …اوردم تعمیرش کنم…دوتا از سیمای متصل به خازن متغیر قطع شدن حالا نمیدونم کجا باید وصل شن..خیلی از لوازم برقی نمیدونم در حد متوسط یا ضعیف…..ممنون میشم کمکم کنین…ایمیلم میزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *