موتور چپ گرد راستگرد DC

یک ایده جالب و کاربردی برای ساخت مدار چپ گرد راست گرد بسیار ساده و کاربردی که در خیلی جاها میتواند از این مدار ساده استفاده کنید ؛ بعضی ها برای کنترل چپ گرد و راست گرد موتورها مدارات پیچیده ای طراحی می کنند و از آیسی ها حتی استفاده می کنند ، در حالی که با یک کلید سه حالته شش پایه می شود براحتی این مدار ساده را پیاده سازی کرد . 

 

چپگرد راست گرد

به مدار زیر دقت کنید ، ورودی ولتاژ مستقیم دی سی به دو پایه وسط کلید اعمال شده است ، زمانی که کلید را در حالت وسط قرار دهیم عملا ولتاژ به موتور اعمال نمیشود و موتور خاموش است و زمانی که به سمت راست کلید را هدایت کنیم ، به طور فرضی اتصال به صورت + و – صحیح و گردش در جهت عقربه های ساعت اعمال می شود و زمانی که کلید به جهت مخالف قرار بگیرد پلاریته های + و – جایشان عوض می شود و عملا موتور برعکس حالت قبل خواهد چرخید . 

مدار چپگرد راستگرد

این بود مدار ساده ما و امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید ، این کلید در بازار به کلید چپگرد راستگرد معروف است و دارای شش پایه در زیر می باشد ، و مدلهای مختلفی دارد ؛ همچنین این مدار فقط برای ولتاژ دی سی و مستقیم کاربرد دارد و برای موتورهای جریان متناوب پاسخگو نخواهد بود .

 


برای یادگیری الکترونیک از صفر میتوانید پکیج آموزشی ما را تهیه کنید ؛ لینک توضیحات و دانلود پکیج ما در بالای سایت سمت راست بصورت بنر موجود است .

 در شبکه های اجتماعی ما را با نام lezate_electronic دنبال کنید

 

 


 

یک دیدگاه در نوشته‌ی “موتور چپ گرد راستگرد DC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *